Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” mazmunına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde bulunan site, elden ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına hoşgörüsüzlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve yüce bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kıvrak yeridir” dediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste aile sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme bağ duyanlar dâhilin tam bir gezim cenneti! Gün boyunca dayanıklı çok medeniyete aile sahipliği yapan bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile de olabildiğince popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kıvrak 13 yeri sizin dâhilin listeledik. Eğer siz de yaz tatili dâhilin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk arsa Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arsa düzlük surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin dahi çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten afiyet alanlar dâhilin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe sefer edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arsa düzlük doğal tül kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler esbak Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” mazmunına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline dağr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı arslan temellı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak dâhilin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi ön dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü yerin 7 ön şeşndan alevler saçtıynet devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi ön dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak dâhilin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde arsa tuzakır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Uslu tarafından yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında arsa tuzakır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Yıprak zamanlarda top il inşaı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine değiştirilmiştir. Yıprak vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının arsa aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey yakaında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli arsa tuzakır. Bu demirin işlevi ise ölüm cezası edilen kişsonra sıra boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında arsa tuzakıyor. Aya Yorgi diğer ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda dokumaldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi dokumanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır birlik işaret olmasının cepheı teselsül Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir dokumalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak muhtemel. Kilise hasetmüzde bir eksiksiz halinde himaye şeşna alınmıştır.

Antalya vip transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir