Official

“Official” kelimesi İngilizce kökenli bir sözcük olup, kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır. “Officium” kelimesi “işlev” yahut “iş” valörına hasılat. Kelimenin kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır ve “officium” terimi, Roma İmparatorluğu’nda el ve hükümet ustalıklerinde kullanılırdı.

Midi Çağ süresince, “official” kelimesi, hükümet yahut kilise tarafından atanmış bir görevliyi tarif etmek dâhilin kullanılmaya kafalandı. Bu görevliler, örneğin mevki daireleri yahut kiliselerde çeşitli ustalıklerle mesul olan kişilerdi.

Zamanla, “official” kelimesi elan geniş anlamlar kazandı ve resmi yahut yetkili bir konumda kâin herhangi bir kişuz tarif etmek dâhilin kullanılmaya kafalandı. Günümüzde, “official” kelimesi ekseriya hükümet, spor yahut iş dünyası üzere resmi bir konumda kâin kişileri yahut kurumları tarif etmek dâhilin kullanılır.

Özetle, “official” kelimesinin kökeni Latince “officium” kelimesine dayanır ve Roma İmparatorluğu’nda kullanılan bir terimdir. Zamanla, sözcük resmi yahut yetkili bir konumda kâin herhangi bir kişuz tarif etmek dâhilin kullanılmaya kafalamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir